FA Cup time – yes it has started already

That’s right, it’s nearly midnight on Friday 5th August 2016. The Olympic 2016 opening ceremony in Rio de Janeiro, Brazil is just about to start. The Football League Championship has already started tonight too, with Fulham beating Newcastle 1-0 and yet as usual the FA Cup is completely overshadowed.

For so many though in the lower leagues this is a massive occasion and to some maybe their only ever chance to play in this great competition. Five of which have already taken place tonight, with three wins and two draws so far.

The remaining fixtures for the weekend are as follows, if you can get to one please do so – I plan on doing so!

THE EMIRATES FA CUP QUALIFYING – EXTRA PRELIMINARY ROUND

Saturday 6th August 2016
1874 Northwich v Barnton 15:00
Abbey Hey v Bootle 15:00
Abingdon United v AFC Hayes 15:00
AFC Blackpool v Ashton Athletic 15:00
AFC Bridgnorth v Boldmere St. Michaels 15:00
AFC Darwen v Cammell Laird 1907 15:00
AFC St Austell v Street 15:00
Alsager Town v Barton Town Old Boys 15:00
Andover Town v Royal Wootton Bassett Town 15:00
Anstey Nomads v Harborough Town 15:00
Ardley United v Tuffley Rovers 15:00
Armthorpe Welfare v Handsworth Parramore 15:00
Arundel v Chichester City 15:00
Ashby Ivanhoe v Quorn 15:00
Ashford United v Corinthian 15:00
Ashington A.F.C. v Nelson 15:00
Atherton Collieries v Bacup & Rossendale Borough 15:00
Bardon Hill Sports v Kirby Muxloe 15:00
Barking v Takeley 15:00
Barnoldswick Town v Dunston UTS 15:00
Bashley v Horndean 15:00
Beckenham Town v Lancing 15:00
Bedfont Sports v Windsor 15:00
Bedford FC v Welwyn Garden City 15:00
Bemerton Heath Harlequins v Keynsham Town 15:00
Binfield v North Greenford United 15:00
Blaby & Whetstone Athletic v St Andrews 15:00
Blackfield & Langley v Hallen 15:00
Bodmin Town v Cheddar 15:00
Boston Town v Wisbech Town 15:00
Bottesford Town v Radford 15:00
Bradford Town v Fareham Town 15:00
Brantham Athletic v Hadley 15:00
Bridlington Town v Silsden 15:00
Bridon Ropes v Canterbury City 15:00
Bridport v Alresford Town 15:00
Brigg Town v Clipstone 15:00
Brimscombe & Thrupp v Henley Town 15:00
Bristol Manor Farm v Gillingham Town 15:00
Brockenhurst v Laverstock & Ford 15:00
Brocton v Walsall Wood 15:00
Buckland Athletic v Plymouth Parkway 15:00
Burnham v Oxhey Jets 15:00
Cadbury Heath v Folland Sports 15:00
Camberley Town v Cove 15:00
Carterton v Highmoor Ibis 15:00
Chertsey Town v Hook Norton 15:00
Chessington & Hook United v Wick & Barnham United 15:00
Chester-le-Street Town v Garforth Town 15:00
Clevedon Town v Ashton & Backwell United 15:00
Cockfosters v Harpenden Town 15:00
Cogenhoe United v Berkhamsted 15:00
Coleshill Town v Cradley Town 15:00
Colliers Wood United v AFC Croydon Athletic 15:00
Congleton Town v New Mills 15:00
Coventry Sphinx v Highgate United 15:00
Cowes Sports v Brislington 15:00
Crowborough Athletic v Farnham Town 15:00
Croydon v AFC Uckfield Town 15:00
Deal Town v Banstead Athletic 15:00
Dudley Sports v Nuneaton Griff 15:00
Durham City v Billingham Synthonia 15:00
Easington Colliery Welfare v Northallerton Town 15:00
East Preston v Horley Town 15:00
Edgware Town v Holmer Green 15:00
Ely City v Deeping Rangers 15:00
Enfield 1893 v Tower Hamlets 15:00
Erith & Belvedere v Loxwood 15:00
Erith Town v Sutton Common Rovers 15:00
Eynesbury Rovers v Peterborough Northern Star 15:00
Fairford Town v CB Hounslow United FC 15:00
Fakenham Town v Sleaford Town 15:00
FC Broxbourne Borough v Felixstowe & Walton United 15:00
FC Clacton v Eton Manor 15:00
Flackwell Heath v Baldock Town 15:00
Godmanchester Rovers v Great Yarmouth Town 15:00
Hailsham Town v Crawley Down Gatwick 15:00
Hanworth Villa v Knaphill 15:00
Harefield United v Northampton On Chenecks 15:00
Harrogate Railway Athletic v Albion Sports 15:00
Harrowby United v Thetford Town 15:00
Haughmond v Alvechurch 15:00
Haverhill Rovers v Hertford Town 15:00
Heath Hayes v Bromsgrove Sporting 15:00
Heaton Stannington v West Auckland Town 15:00
Hemsworth Miners Welfare v Runcorn Linnets 15:00
Hengrove Athletic v Verwood Town 15:00
Hoddesdon Town v Stansted 15:00
Holbeach United v Swaffham Town 15:00
Holmesdale v Haywards Heath Town 15:00
Horsham YMCA v Hollands and Blair 15:00
Ilford v Burnham Ramblers 15:00
Kirkley and Pakefield v Walsham Le Willows 15:00
Leicester Nirvana v Dunkirk 15:00
Leighton Town v Northampton Sileby Rangers 15:00
Leverstock Green v London Colney 15:00
Lichfield City v Wolverhampton Casuals 15:00
Liversedge v Guisborough Town 15:00
London Bari v Clapton 15:00
London Tigers v Sun Sports 15:00
Longlevens v Bedfont & Feltham 15:00
Loughborough University v Shirebrook Town 15:00
Lydney Town v Team Solent 15:00
Lye Town v AFC Wulfrunians 15:00
Maine Road v Nostell Miners Welfare 15:00
Maltby Main v Squires Gate 15:00
Malvern Town v Rocester 15:00
Marske United v South Shields 15:00
Mile Oak v Guildford City 15:00
Moneyfields v Christchurch 15:00
Newcastle Benfield v Thackley 15:00
Newhaven v Rochester United 15:00
Newport Pagnell Town v Biggleswade United 15:00
North Shields v Jarrow Roofing Boldon CA 15:00
Oadby Town v Long Eaton United 15:00
Odd Down v Longwell Green Sports 15:00
Oldland Abbotonians v Newport IW 15:00
Padiham v Team Northumbria 15:00
Parkgate v Irlam FC 15:00
Peacehaven and Telscombe v Lordswood 15:00
Penistone Church v Cheadle Town 15:00
Penrith v Sunderland RCA 15:00
Peterborough Sports v Gorleston 15:00
Pontefract Collieries v Runcorn Town 15:00
Rainworth Miners Welfare v Cleethorpes Town 15:00
Raynes Park Vale v Eastbourne Town 15:00
Redbridge v Waltham Forest 15:00
Redhill v St Francis Rangers 15:00
Retford United v Leicester Road 15:00
Saffron Walden Town v Mildenhall Town 15:00
Sawbridgeworth Town v Southend Manor 15:00
Seaham Red Star v Morpeth Town 15:00
Sevenoaks Town v Sporting Club Thamesmead 15:00
Sheppey United v Badshot Lea 15:00
Shepshed Dynamo v AFC Mansfield 15:00
Shepton Mallet v Willand Rovers 15:00
Sherborne Town v Amesbury Town 15:00
Shildon v Bedlington Terriers 15:00
South Normanton Athletic v Aylestone Park 15:00
Southwick v Cray Valley Paper Mills 15:00
Spelthorne Sports v Hartley Wintney 15:00
Sporting Bengal United v Ipswich Wanderers 15:00
Sporting Khalsa v Hanley Town 15:00
St Margaretsbury v Long Melford 15:00
Stanway Rovers v FC Romania 15:00
Staveley Miners Welfare v Winsford United 15:00
Stourport Swifts v Westfields 15:00
Sunderland Ryhope CW v Pickering Town 15:00
Thatcham Town v Bracknell Town 15:00
Thornaby v Bishop Auckland 15:00
Tividale v Wolverhampton SC 15:00
Tring Athletic v Desborough Town 15:00
Tunbridge Wells v Eastbourne United 15:00
United Services Portsmouth v Melksham Town 15:00
Washington v Newton Aycliffe 15:00
Wellingborough Town v Stotfold 15:00
Wells City v Portishead Town 15:00
Welton Rovers v Bitton AFC 15:00
Wembley FC v Daventry Town 15:00
West Didsbury & Chorlton AFC v AFC Liverpool 15:00
Westfield v Walton & Hersham 15:00
Whitchurch United v Cribbs 15:00
Whitley Bay v Norton & Stockton Ancients 15:00
Whitstable Town v Oakwood 15:00
Whitton United v Basildon United 15:00
Wivenhoe Town v Hullbridge Sports 15:00
Worksop Town v Hallam 15:00
Worthing United v Shoreham 15:00
Yaxley v Huntingdon Town 15:00

Sunday 7th August 2016
West Allotment Celtic v Consett 13:00
Halstead Town v Newmarket Town 14:00
AFC Emley v Athersley Recreation 15:00
Barkingside v Hadleigh United 15:00
Coventry United v Shawbury United 15:00
Crawley Green v Rothwell Corinthians 15:00
Epsom & Ewell v Gravesham Borough 15:00
Fawley v AFC Portchester 15:00
Highworth Town v Tadley Calleva 15:00
Littlehampton Town v Pagham 15:00

Categories: News
Powered by Live Score & Live Score App